Vishay Semiconductor/Diodes Division SA12CA-E3/54
SA12CA-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
SA12CA-E3/54
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 12VWM 19.9VC DO204AC
Datasheet Download
SA12CA-E3/54.pdf
Availability of SA12CA-E3/54
QUANTITY
SA12CA-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of SA12CA-E3/54
Internal Part NumberEIS-SA12CA-E3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)12V
Voltage - Breakdown (Min)13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp19.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)25.1A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AC, DO-15, Axial
Supplier Device PackageDO-204AC (DO-15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA12CA-E3/54
Related LinksSA12CA, SA12CA-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SA12CA-E3/54 Details Description
Related parts for SA12CA-E3/54
AC/DC CNVRTR 3.3V 5V +/-12V 70W datasheet.pdf
CONN SPRING CONT 52 POS .177 SMD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SDIP datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS CABLE PIN datasheet.pdf
RES SMD 0.56 OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 430K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 0.003 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CBL 3POS M12 PLG-VALVE PLUG 1.5M datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 35V 20% 3024 datasheet.pdf