Vishay Semiconductor/Diodes Division SA14CHE3/54
SA14CHE3/54 picture photo
Mfg. Part Number
SA14CHE3/54
Brief Description
TVS DIODE 14VWM 25.8VC DO204AC
Datasheet Download
SA14CHE3/54.pdf
Availability of SA14CHE3/54
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SA14CHE3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of SA14CHE3/54
Internal Part NumberEIS-SA14CHE3/54
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)14V
Voltage - Breakdown (Min)15.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp25.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)19.4A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA14CHE3/54
Related LinksSA14C, SA14CHE3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SA14CHE3/54 Details Description
Related parts for SA14CHE3/54
TRANS PREBIAS NPN 300MW TO92-3 datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 20V 20% RADIAL datasheet.pdf
QUICKIE datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT R/A M 2POS .305M 16AWG datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
RES 27.4K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
LED 5000K 80CRI LM561B datasheet.pdf
CAP FILM 39UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf