Vishay Semiconductor/Diodes Division SA150-E3/54
SA150-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
SA150-E3/54
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 150VWM 268VC DO204AC
Datasheet Download
SA150-E3/54.pdf
Availability of SA150-E3/54
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SA150-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of SA150-E3/54
Internal Part NumberEIS-SA150-E3/54
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)150V
Voltage - Breakdown (Min)167V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp268V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)1.9A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AC, DO-15, Axial
Supplier Device PackageDO-204AC (DO-15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA150-E3/54
Related LinksSA150, SA150-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SA150-E3/54 Details Description
Related parts for SA150-E3/54
CONN FFC BOTTOM 40POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 14A TO-220-5 datasheet.pdf
IC CLOCK SYNTH 25-400MHZ 32-QFN datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
OSC XO 167.328MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONN RECEPT 80POS R/A GOLD 2.2MM datasheet.pdf
RES 953 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 30ppm 9pF 30 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 9.42K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 51POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf