Vishay Semiconductor/Diodes Division SA15A-E3/73
SA15A-E3/73 picture photo
Mfg. Part Number
SA15A-E3/73
Brief Description
TVS DIODE 15VWM 24.4VC DO204AC
Datasheet Download
SA15A-E3/73.pdf
Availability of SA15A-E3/73
QUANTITY
SA15A-E3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of SA15A-E3/73
Internal Part NumberEIS-SA15A-E3/73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)15V
Voltage - Breakdown (Min)16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp24.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)20.5A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA15A-E3/73
Related LinksSA15A, SA15A-E3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SA15A-E3/73 Details Description
Related parts for SA15A-E3/73
POT 10K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 20NS 44TSOP datasheet.pdf
CAP POLYMER 270UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
RES 820 OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 5MA 2.55 OHM SMD datasheet.pdf
CABLE 5COND 24AWG WHT SHLD 100' datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf