Vishay Semiconductor/Diodes Division SA160A-E3/73
SA160A-E3/73 picture photo
Mfg. Part Number
SA160A-E3/73
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 160VWM 259VC DO204AC
Datasheet Download
SA160A-E3/73.pdf
Availability of SA160A-E3/73
QUANTITY
SA160A-E3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of SA160A-E3/73
Internal Part NumberEIS-SA160A-E3/73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)160V
Voltage - Breakdown (Min)178V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp259V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)1.9A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AC, DO-15, Axial
Supplier Device PackageDO-204AC (DO-15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA160A-E3/73
Related LinksSA160A, SA160A-E3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SA160A-E3/73 Details Description
Related parts for SA160A-E3/73
RES NTWRK 16 RES MULT OHM 10SIP datasheet.pdf
CONN CHAMP PLUG 200POS .050 R/A datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 3.5MM datasheet.pdf
RES SMD 78.7 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 1.65A 121 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 900MA 220 MOHM datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 13POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 5% 22W 2512 datasheet.pdf