Vishay Semiconductor/Diodes Division SA160C-E3/54
SA160C-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
SA160C-E3/54
Brief Description
TVS DIODE 160VWM 257VC DO204AC
Datasheet Download
SA160C-E3/54.pdf
Availability of SA160C-E3/54
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SA160C-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of SA160C-E3/54
Internal Part NumberEIS-SA160C-E3/54
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)160V
Voltage - Breakdown (Min)178V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp257V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)1.7A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA160C-E3/54
Related LinksSA160C, SA160C-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SA160C-E3/54 Details Description
Related parts for SA160C-E3/54
FIXED IND 330NH 660MA 190 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 39PF 500V 1111 datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 40V SCREW datasheet.pdf
RES SMD 3.57K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SRAM 72KBIT 15NS 100TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
LED MT SR VERT 1.075" 3MM 2LD datasheet.pdf
RES 113K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 25K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf