Vishay Semiconductor/Diodes Division SA160CA-E3/73
SA160CA-E3/73 picture photo
Mfg. Part Number
SA160CA-E3/73
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 160VWM 259VC DO204AC
Datasheet Download
SA160CA-E3/73.pdf
Availability of SA160CA-E3/73
QUANTITY
SA160CA-E3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of SA160CA-E3/73
Internal Part NumberEIS-SA160CA-E3/73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)160V
Voltage - Breakdown (Min)178V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp259V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)1.9A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AC, DO-15, Axial
Supplier Device PackageDO-204AC (DO-15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA160CA-E3/73
Related LinksSA160C, SA160CA-E3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SA160CA-E3/73 Details Description
Related parts for SA160CA-E3/73
CONN PLUG RT ANG 4POS W/SOCKETS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
IC ADC 24BIT SER 96K 32TQFP datasheet.pdf
SOCKET 12 POINT 23MM 1.69" datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
SLDV-THR 5.00/20/180F 1.5 BK datasheet.pdf
FIXED IND 200NH 1.81A 55 MOHM TH datasheet.pdf
QKE HDR datasheet.pdf
RES SMD 3.79K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf