Vishay Semiconductor/Diodes Division SA16CA-E3/73
SA16CA-E3/73 picture photo
Mfg. Part Number
SA16CA-E3/73
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 16VWM 26VC DO204AC
Datasheet Download
SA16CA-E3/73.pdf
Availability of SA16CA-E3/73
QUANTITY
SA16CA-E3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of SA16CA-E3/73
Internal Part NumberEIS-SA16CA-E3/73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)16V
Voltage - Breakdown (Min)17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)19.2A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AC, DO-15, Axial
Supplier Device PackageDO-204AC (DO-15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA16CA-E3/73
Related LinksSA16CA, SA16CA-E3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SA16CA-E3/73 Details Description
Related parts for SA16CA-E3/73
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
BEAD FERRITE 75 OHM 3A 4516 datasheet.pdf
TOOL HAND CRIMP 12-WAY INDENT datasheet.pdf
RES 34.4K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 88.7 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 48.7K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP MICA 20PF 0.5PF 500V SMD datasheet.pdf
D-SUB FILTER 15POS IP67 datasheet.pdf
AIR CYLINDER datasheet.pdf
55PC CABLE datasheet.pdf
CAP FILM 1.5NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf