Vishay Semiconductor/Diodes Division SA16CHE3/54
SA16CHE3/54 picture photo
Mfg. Part Number
SA16CHE3/54
Brief Description
TVS DIODE 16VWM 28.8VC DO204AC
Datasheet Download
SA16CHE3/54.pdf
Availability of SA16CHE3/54
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SA16CHE3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of SA16CHE3/54
Internal Part NumberEIS-SA16CHE3/54
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)16V
Voltage - Breakdown (Min)17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp28.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)17.4A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA16CHE3/54
Related LinksSA16C, SA16CHE3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SA16CHE3/54 Details Description
Related parts for SA16CHE3/54
IC RELAY PHOTOVO 250V 190MA 6SMD datasheet.pdf
CONN RECPT 17POS .100 22-26 TIN datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 16-20 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
RES SMD 86.6K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 270PF 1.5KV NP0 1812 datasheet.pdf
OSC SO 187.50MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
RES SMD 3.9 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
15UF 100V 6,3X11 datasheet.pdf
CAP 47 UF 20% 50 V datasheet.pdf