Vishay Semiconductor/Diodes Division SA16HE3/54
SA16HE3/54 picture photo
Mfg. Part Number
SA16HE3/54
Brief Description
TVS DIODE 16VWM 28.8VC DO204AC
Datasheet Download
SA16HE3/54.pdf
Availability of SA16HE3/54
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SA16HE3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of SA16HE3/54
Internal Part NumberEIS-SA16HE3/54
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)16V
Voltage - Breakdown (Min)17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp28.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)17.4A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA16HE3/54
Related LinksSA16H, SA16HE3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SA16HE3/54 Details Description
Related parts for SA16HE3/54
CONN HEADER 9POS .156 VERT GOLD datasheet.pdf
CER RESONATOR 10.0MHZ SMD datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 80MSPS DL 64LFCSP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS PIN datasheet.pdf
GBX FREE STANDING GUIDE PIN ASSY datasheet.pdf
CLEAR HTAP COVER FOR HTCT 2 AWG datasheet.pdf
MODULE DIODE 400V 195A INT-A-PAK datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf