Vishay Semiconductor/Diodes Division SA170C-E3/54
SA170C-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
SA170C-E3/54
Brief Description
TVS DIODE 170VWM 304VC DO204AC
Datasheet Download
SA170C-E3/54.pdf
Availability of SA170C-E3/54
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SA170C-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of SA170C-E3/54
Internal Part NumberEIS-SA170C-E3/54
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)170V
Voltage - Breakdown (Min)189V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp304V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)1.6A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA170C-E3/54
Related LinksSA170C, SA170C-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SA170C-E3/54 Details Description
Related parts for SA170C-E3/54
SLEEVE JUMPER W/O THREAD 16X5MM datasheet.pdf
RES 71.5 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 2.7UF 10% 100VDC AXIAL datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR SI1000 datasheet.pdf
IC MPU SUPER SMAGIC SOT23-5 datasheet.pdf
RES 64.9K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 75.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.02 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 7COND 28AWG SLATE 100' datasheet.pdf
BLZP 5.00/07/180LR SN BK BX datasheet.pdf
IC OSC VCXO 644.5313MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.1A 8SON datasheet.pdf