AVX Corporation SA201A152GAA
SA201A152GAA picture photo
Mfg. Part Number
SA201A152GAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1500PF 100V NP0 AXIAL
Datasheet Download
SA201A152GAA.pdf
Availability of SA201A152GAA
QUANTITY
SA201A152GAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SA201A152GAA
Internal Part NumberEIS-SA201A152GAA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSpinGuard® SA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1500pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.100" Dia x 0.260" L (2.54mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA201A152GAA
Related LinksSA201A, SA201A152GAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA201A152GAA Details Description
Related parts for SA201A152GAA
DIODE GEN PURP 800V 12A DO203AA datasheet.pdf
JUMPER-H2728TR/C2064W/H2728TR 5" datasheet.pdf
TRANSFORMER 600CT:600CT 0MADC datasheet.pdf
IC SCHMITT TRIG HEX INV 14SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.4A TO263-5 datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS DL .05" PCB/SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
BRD MNT PRESSURE SENSORS datasheet.pdf
LED 18MM WHITE 28V WIRE PNL MNT datasheet.pdf