AVX Corporation SA201C153JAA
SA201C153JAA picture photo
Mfg. Part Number
SA201C153JAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.015UF 100V X7R AXIAL
Datasheet Download
SA201C153JAA.pdf
Availability of SA201C153JAA
QUANTITY
SA201C153JAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SA201C153JAA
Internal Part NumberEIS-SA201C153JAA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSpinGuard® SA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.015µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.100" Dia x 0.260" L (2.54mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA201C153JAA
Related LinksSA201C, SA201C153JAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA201C153JAA Details Description
Related parts for SA201C153JAA
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS 0.8MM BRD-BRD datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
FUSE SPLCR BLOCK 150A 600V 1POLE datasheet.pdf
MOSFET P-CH 40V 30A PPAK SO-8 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 7.5 OHM 1% 30W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 32POS SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
TVS DIODE 5.5VWM 15VC SC70-6 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf