AVX Corporation SA201C153KAA
SA201C153KAA picture photo
Mfg. Part Number
SA201C153KAA
Brief Description
CAP CER 0.015UF 100V X7R AXIAL
Datasheet Download
SA201C153KAA.pdf
Availability of SA201C153KAA
QUANTITY
SA201C153KAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SA201C153KAA
Internal Part NumberEIS-SA201C153KAA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.015µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.100" Dia x 0.260" L (2.54mm x 6.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA201C153KAA
Related LinksSA201C, SA201C153KAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA201C153KAA Details Description
Related parts for SA201C153KAA
TERM BLK SAK 6 TS35 KRG datasheet.pdf
IC RF PWR CNTRL 2.7GHZ SGL 8MSOP datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST SOT23-8 datasheet.pdf
SENSOR 3000PSI 3/8-24 UNF 4.5V datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
MODULE SKT PM3 FOR 80TQFP 12X12 datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV 2CH DARL 8-DIP GW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W datasheet.pdf
Crystal 13.0000MHz 30ppm 30pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 56.2K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
KJB 21C 21#16 PIN PLUG datasheet.pdf
CAP TANT POLY 75UF 75V AXIAL datasheet.pdf