AVX Corporation SA201C223JAR
SA201C223JAR picture photo
Mfg. Part Number
SA201C223JAR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.022UF 100V X7R AXIAL
Datasheet Download
SA201C223JAR.pdf
Availability of SA201C223JAR
QUANTITY
SA201C223JAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SA201C223JAR
Internal Part NumberEIS-SA201C223JAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSpinGuard® SA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.022µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.100" Dia x 0.260" L (2.54mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA201C223JAR
Related LinksSA201C, SA201C223JAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA201C223JAR Details Description
Related parts for SA201C223JAR
IC VREF SERIES ADJ 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER RTANG 11POS PCB TIN datasheet.pdf
IC REG LDO 12V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
RES 13.5 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 249 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES NTWRK 16 RES MULT OHM 10SIP datasheet.pdf
CCH-0-1 CRIMP HEAD datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 43VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
TJ DOUBLE WIRE SPLICE datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ10 11 OLIV datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf