AVX Corporation SA205C104MAR
SA205C104MAR picture photo
Mfg. Part Number
SA205C104MAR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R AXIAL
Datasheet Download
SA205C104MAR.pdf
Availability of SA205C104MAR
QUANTITY
SA205C104MAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SA205C104MAR
Internal Part NumberEIS-SA205C104MAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSpinGuard® SA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.100" Dia x 0.260" L (2.54mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA205C104MAR
Related LinksSA205C, SA205C104MAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA205C104MAR Details Description
Related parts for SA205C104MAR
IC EEPROM 8KBIT 3MHZ 8MSOP datasheet.pdf
RELAY SOFTSTOP 480V 90A AC OUT datasheet.pdf
SIDACTOR BIDIR 6V 150A DO-214AA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS R/A TIN SMD datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 78VWM 126VC SOD123 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS SKT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 5.08MM datasheet.pdf
IC MCU ARM 256KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf