AVX Corporation SA205C104MAR
SA205C104MAR picture photo
Mfg. Part Number
SA205C104MAR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R AXIAL
Datasheet Download
SA205C104MAR.pdf
Availability of SA205C104MAR
QUANTITY
SA205C104MAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SA205C104MAR
Internal Part NumberEIS-SA205C104MAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSpinGuard® SA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.100" Dia x 0.260" L (2.54mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA205C104MAR
Related LinksSA205C, SA205C104MAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA205C104MAR Details Description
Related parts for SA205C104MAR
TIE SCREW-MNT 16" NYL NATURAL datasheet.pdf
TRIMMER 200 OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20DIP datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 20 OHM 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
UMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
FRONT PANEL KIT 3U 3HP FOR VME datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT datasheet.pdf
CONN HDR 60POS 0.5MM SMD datasheet.pdf
RES NTWRK 18 RES 33 OHM 36LBGA datasheet.pdf