Vishay Semiconductor/Diodes Division SA20CA-E3/73
SA20CA-E3/73 picture photo
Mfg. Part Number
SA20CA-E3/73
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 20VWM 32.4VC DO204AC
Datasheet Download
SA20CA-E3/73.pdf
Availability of SA20CA-E3/73
QUANTITY
SA20CA-E3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of SA20CA-E3/73
Internal Part NumberEIS-SA20CA-E3/73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)20V
Voltage - Breakdown (Min)22.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp32.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)15.4A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AC, DO-15, Axial
Supplier Device PackageDO-204AC (DO-15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA20CA-E3/73
Related LinksSA20CA, SA20CA-E3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SA20CA-E3/73 Details Description
Related parts for SA20CA-E3/73
FUSE GLASS 7A 125VAC 2AG datasheet.pdf
RES SMD 274 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 200POS .050" datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 14POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
COMPUTER SNGLBD BL2600 512K FLSH datasheet.pdf
PANEL ANT YAGI 15.2M N FML datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
RES 191K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 100V SCREW datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 50MA TO252-3 datasheet.pdf