Vishay Semiconductor/Diodes Division SA20HE3/54
SA20HE3/54 picture photo
Mfg. Part Number
SA20HE3/54
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 20VWM 35.8VC DO204AC
Datasheet Download
SA20HE3/54.pdf
Availability of SA20HE3/54
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SA20HE3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of SA20HE3/54
Internal Part NumberEIS-SA20HE3/54
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)20V
Voltage - Breakdown (Min)22.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp35.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)14A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AC, DO-15, Axial
Supplier Device PackageDO-204AC (DO-15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA20HE3/54
Related LinksSA20H, SA20HE3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SA20HE3/54 Details Description
Related parts for SA20HE3/54
JUMPER-H1507TR/A3049S/H1505TR 3" datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
RES SMD 15.4 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 1.65K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
OSC VCTCXO 20.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
WASHER UNIV 2 WASHERS/PKG datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf