Vishay Semiconductor/Diodes Division SA22C-E3/54
SA22C-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
SA22C-E3/54
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 22VWM 39.4VC DO204AC
Datasheet Download
SA22C-E3/54.pdf
Availability of SA22C-E3/54
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SA22C-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of SA22C-E3/54
Internal Part NumberEIS-SA22C-E3/54
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)22V
Voltage - Breakdown (Min)24.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp39.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)22.7A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AC, DO-15, Axial
Supplier Device PackageDO-204AC (DO-15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA22C-E3/54
Related LinksSA22C, SA22C-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SA22C-E3/54 Details Description
Related parts for SA22C-E3/54
IC DVR HALF-BRIDGE HV 8-SOIC datasheet.pdf
PUSH SPACER CUP-TEARDROP 7/16" datasheet.pdf
CONN BACKSHELL DB15 BLK PLASTIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
ENCODER ROTARY datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CARD MARKER WIRE SOLID datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CAP CER 43PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf