Kingbright SA23-11EWA
SA23-11EWA picture photo
Mfg. Part Number
SA23-11EWA
Manufacturer
Product Category
Display Modules - LED Character and Numeric
Brief Description
DISPLAY 627NM RED NUMERIC 2.3"
Datasheet Download
SA23-11EWA.pdf
Availability of SA23-11EWA
QUANTITY
SA23-11EWA Order Process
Ship out your order
Specifications of SA23-11EWA
Internal Part NumberEIS-SA23-11EWA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Optoelectronics
FamilyDisplay Modules - LED Character and Numeric
Series-
Number of Characters1
Size / Dimension2.756" H x 1.890" W x 0.472" D (70.00mm x 48.00mm x 12.00mm)
Digit/Alpha Size2.24" (56.90mm)
Display Type7-Segment
Common PinCommon Anode
ColorRed
Voltage - Forward (Vf) (Typ)8V
Current - Test20mA
Millicandela Rating57mcd
Wavelength - Peak627nm
Power Dissipation (Max)300mW
Package / Case20-DIP (2.370", 60.10mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA23-11EWA
Related LinksSA23-, SA23-11EWA Datasheet, Kingbright Distributor
SA23-11EWA Details Description
Related parts for SA23-11EWA
IC TXRX RS485/RS422 10-MSOP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 16A 125V datasheet.pdf
RELAY SSR SPST-NO 280VAC 8A DIN datasheet.pdf
IC ADC 8BIT SER 3MSPS 8MSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
FRAME SWING 21.8X21.8X0.6" BLACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf