Kingbright SA23-11YWA
SA23-11YWA picture photo
Mfg. Part Number
SA23-11YWA
Brief Description
DISPLAY 590NM YLW NUMERIC 2.3"
Datasheet Download
SA23-11YWA.pdf
Availability of SA23-11YWA
QUANTITY
SA23-11YWA Order Process
Ship out your order
Specifications of SA23-11YWA
Internal Part NumberEIS-SA23-11YWA
Number of Characters1
Size / Dimension2.756" H x 1.890" W x 0.472" D (70.00mm x 48.00mm x 12.00mm)
Digit/Alpha Size2.24" (56.90mm)
Display Type7-Segment
Common PinCommon Anode
ColorYellow
Voltage - Forward (Vf) (Typ)8.4V
Current - Test20mA
Millicandela Rating40mcd
Wavelength - Peak590nm
Power Dissipation (Max)300mW
Package / Case20-DIP (2.370", 60.10mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA23-11YWA
Related LinksSA23-, SA23-11YWA Datasheet, Kingbright Distributor
SA23-11YWA Details Description
Related parts for SA23-11YWA
RES CHAS MNT 1K OHM 5% 225W datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK 5.08MM 2POS PCB datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 240MA 3.5 OHM datasheet.pdf
K8328A TOOL KIT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 37POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 60W datasheet.pdf
ANT GPS SMA MALE LOW CURRENT datasheet.pdf
IGBT 650V 40A TO247 datasheet.pdf