Kingbright SA23-12GWA
SA23-12GWA picture photo
Mfg. Part Number
SA23-12GWA
Manufacturer
Product Category
Display Modules - LED Character and Numeric
Brief Description
DISPLAY 565NM GRN NUMERIC 2.3"
Datasheet Download
SA23-12GWA.pdf
Availability of SA23-12GWA
QUANTITY
SA23-12GWA Order Process
Ship out your order
Specifications of SA23-12GWA
Internal Part NumberEIS-SA23-12GWA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Optoelectronics
FamilyDisplay Modules - LED Character and Numeric
Series-
Number of Characters1
Size / Dimension2.756" H x 1.890" W x 0.472" D (70.00mm x 48.00mm x 12.00mm)
Digit/Alpha Size2.24" (56.90mm)
Display Type7-Segment
Common PinCommon Anode
ColorGreen
Voltage - Forward (Vf) (Typ)8.8V
Current - Test20mA
Millicandela Rating65mcd
Wavelength - Peak565nm
Power Dissipation (Max)250mW
Package / Case10-DIP (2.370", 60.10mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA23-12GWA
Related LinksSA23-, SA23-12GWA Datasheet, Kingbright Distributor
SA23-12GWA Details Description
Related parts for SA23-12GWA
IC SWITCH QUAD SPST 16DIP datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 25V 20% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 2.74K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES 1.85 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 120V datasheet.pdf
RES 100 OHM 2.5W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 12POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 28POS INLINE SKT datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.5A SYNC datasheet.pdf