Kingbright SA23-12YWA
SA23-12YWA picture photo
Mfg. Part Number
SA23-12YWA
Brief Description
DISPLAY 590NM YLW NUMERIC 2.3"
Datasheet Download
SA23-12YWA.pdf
Availability of SA23-12YWA
QUANTITY
SA23-12YWA Order Process
Ship out your order
Specifications of SA23-12YWA
Internal Part NumberEIS-SA23-12YWA
Number of Characters1
Size / Dimension2.756" H x 1.890" W x 0.472" D (70.00mm x 48.00mm x 12.00mm)
Digit/Alpha Size2.24" (56.90mm)
Display Type7-Segment
Common PinCommon Anode
ColorYellow
Voltage - Forward (Vf) (Typ)8.4V
Current - Test20mA
Millicandela Rating40mcd
Wavelength - Peak590nm
Power Dissipation (Max)300mW
Package / Case10-DIP (2.370", 60.10mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA23-12YWA
Related LinksSA23-, SA23-12YWA Datasheet, Kingbright Distributor
SA23-12YWA Details Description
Related parts for SA23-12YWA
IC CTRLR PFC/PWM 67KHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC MCU 16BIT FLASH 128KB 100QFP datasheet.pdf
RES SMD 499 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
BERGSTIK II DR R/A WIDE BODY datasheet.pdf
CONV DC/DC 7A 3.3VIN IND STD PKG datasheet.pdf
CAP CER 5.7PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
SWITCH SNAP-ACTING datasheet.pdf
21+21 DIL SMT SHRD PIN HDR datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 5A 200VAC 28VDC datasheet.pdf