Vishay Semiconductor/Diodes Division SA28AHE3/54
SA28AHE3/54 picture photo
Mfg. Part Number
SA28AHE3/54
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 28VWM 45.4VC DO204AC
Datasheet Download
SA28AHE3/54.pdf
Availability of SA28AHE3/54
QUANTITY
SA28AHE3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of SA28AHE3/54
Internal Part NumberEIS-SA28AHE3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)28V
Voltage - Breakdown (Min)31.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp45.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)11A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AC, DO-15, Axial
Supplier Device PackageDO-204AC (DO-15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA28AHE3/54
Related LinksSA28A, SA28AHE3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SA28AHE3/54 Details Description
Related parts for SA28AHE3/54
CABLE 4COND 24AWG GRAY SHLD 100' datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 4V SMD datasheet.pdf
OPTOISOLTR 3.75KV TRANS 6-MFSOP datasheet.pdf
GDT 90V 20% 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CONN SHROUD 16POS DUAL LATCHED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
HEADER SHROUD CGRID III R/A datasheet.pdf
RES 3.3K OHM .4W 1% RADIAL datasheet.pdf
TRANS RF BIPO 80W 4.5A 55JV2 datasheet.pdf
IC PCIE RETIMER 16CH 196CABGA datasheet.pdf
OSC XO 76.8MHZ CMOS SMD datasheet.pdf