AVX Corporation SA301A222FAA
SA301A222FAA picture photo
Mfg. Part Number
SA301A222FAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2200PF 100V NP0 AXIAL
Datasheet Download
SA301A222FAA.pdf
Availability of SA301A222FAA
QUANTITY
SA301A222FAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SA301A222FAA
Internal Part NumberEIS-SA301A222FAA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSpinGuard® SA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2200pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.150" Dia x 0.290" L (3.81mm x 7.37mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA301A222FAA
Related LinksSA301A, SA301A222FAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA301A222FAA Details Description
Related parts for SA301A222FAA
IC D/A CONV 12BIT R-R QUAD28SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 10PF 3KV NP0 1812 datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 940MA 304 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
IC COMPASS 3 AXIS I2C 16LCC SMD datasheet.pdf
RES 1.82 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
SL2X2 ORN PVC DUCT W/CVR datasheet.pdf
LED 3.4MM RED DIFF 1POS RA CBI datasheet.pdf