AVX Corporation SA301A242JAA
SA301A242JAA picture photo
Mfg. Part Number
SA301A242JAA
Brief Description
CAP CER 2400PF 100V NP0 AXIAL
Datasheet Download
SA301A242JAA.pdf
Availability of SA301A242JAA
QUANTITY
SA301A242JAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SA301A242JAA
Internal Part NumberEIS-SA301A242JAA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2400pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.150" Dia x 0.290" L (3.81mm x 7.37mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA301A242JAA
Related LinksSA301A, SA301A242JAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA301A242JAA Details Description
Related parts for SA301A242JAA
TERM BLOCK PLUG 4POS 3.81MM datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 340MA 650 MOHM datasheet.pdf
CARDEDGE 44POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 28QFNS datasheet.pdf
MODULE BOARD FOR MPC830X datasheet.pdf
RES 9.8K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 681 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
50W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
TVS DIODE 43VWM 69.4VC PLAD datasheet.pdf
IC SRAM 128K X 8 3.3V 32-SOJ datasheet.pdf