AVX Corporation SA301C223KAA
SA301C223KAA picture photo
Mfg. Part Number
SA301C223KAA
Brief Description
CAP CER 0.022UF 100V X7R AXIAL
Datasheet Download
SA301C223KAA.pdf
Availability of SA301C223KAA
QUANTITY
SA301C223KAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SA301C223KAA
Internal Part NumberEIS-SA301C223KAA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.022µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.150" Dia x 0.290" L (3.81mm x 7.37mm)
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA301C223KAA
Related LinksSA301C, SA301C223KAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA301C223KAA Details Description
Related parts for SA301C223KAA
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16DIP datasheet.pdf
IC DAC 8BIT OCTAL W/SD 16-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 120PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
IC DRIVER HALF BRIDGE 14SOIC datasheet.pdf
RES 5.6M OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf