AVX Corporation SA301E224MAA
SA301E224MAA picture photo
Mfg. Part Number
SA301E224MAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.22UF 100V Z5U AXIAL
Datasheet Download
SA301E224MAA.pdf
Availability of SA301E224MAA
QUANTITY
SA301E224MAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SA301E224MAA
Internal Part NumberEIS-SA301E224MAA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSpinGuard® SA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature10°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.150" Dia x 0.290" L (3.81mm x 7.37mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA301E224MAA
Related LinksSA301E, SA301E224MAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA301E224MAA Details Description
Related parts for SA301E224MAA
IC OPAMP GP 2.2MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
RES SMD 12.7 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 3POS PIN datasheet.pdf
DO-35 10% TOLERANCE datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X11.43MM datasheet.pdf
2.5 SIGNAL D/LOCK HDR ASSY 3P datasheet.pdf
OSC TCXO 20.000MHZ CLP SNWV SMD datasheet.pdf
V/T REC POWERBLADE datasheet.pdf
CONN FEMALE M8 4POS STRT PCB datasheet.pdf
CAP FILM 680NF 10% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf