AVX Corporation SA301E224MAR
SA301E224MAR picture photo
Mfg. Part Number
SA301E224MAR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.22UF 100V Z5U AXIAL
Datasheet Download
SA301E224MAR.pdf
Availability of SA301E224MAR
QUANTITY
SA301E224MAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SA301E224MAR
Internal Part NumberEIS-SA301E224MAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSpinGuard® SA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature10°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.150" Dia x 0.290" L (3.81mm x 7.37mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA301E224MAR
Related LinksSA301E, SA301E224MAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA301E224MAR Details Description
Related parts for SA301E224MAR
CAP TANT 22UF 10V 10% 1411 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPST 5A 12V datasheet.pdf
CONN RCPT 19 POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS PNL MNT SKT datasheet.pdf