AVX Corporation SA301E683MAM
SA301E683MAM picture photo
Mfg. Part Number
SA301E683MAM
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.068UF 100V Z5U AXIAL
Datasheet Download
SA301E683MAM.pdf
Availability of SA301E683MAM
QUANTITY
SA301E683MAM Order Process
Ship out your order
Specifications of SA301E683MAM
Internal Part NumberEIS-SA301E683MAM
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSpinGuard® SA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.068µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature10°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.150" Dia x 0.290" L (3.81mm x 7.37mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA301E683MAM
Related LinksSA301E, SA301E683MAM Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA301E683MAM Details Description
Related parts for SA301E683MAM
IC SMOKE DETECTOR CMOS 16DIP datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 16V 20% 2413 datasheet.pdf
LED PANEL GRN DIFF SNAP-IN datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL R/A 1POS datasheet.pdf
Connector Socket 19 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
WTB 1.25 WAFER 90 SMT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 68POS datasheet.pdf
CAP ALUM 200UF 20% 8V RADIAL datasheet.pdf
INDICATOR LIGHT NEON 110V CLEAR datasheet.pdf