AVX Corporation SA305C274KAA
SA305C274KAA picture photo
Mfg. Part Number
SA305C274KAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.27UF 50V X7R AXIAL
Datasheet Download
SA305C274KAA.pdf
Availability of SA305C274KAA
QUANTITY
SA305C274KAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SA305C274KAA
Internal Part NumberEIS-SA305C274KAA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSpinGuard® SA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.27µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.150" Dia x 0.290" L (3.81mm x 7.37mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA305C274KAA
Related LinksSA305C, SA305C274KAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA305C274KAA Details Description
Related parts for SA305C274KAA
CABLE ASSEM FIBER SC-SC 2 METER datasheet.pdf
RES 0.47 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.61K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE R/A MALE-R/A FMAL 3POS 2M datasheet.pdf
F BK 40/100 PRE-ASSEMBLED CBL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 100MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 280MA 980 MOHM datasheet.pdf
RES 262.144K OHM 1.5W 0.05% RAD datasheet.pdf
PF MALE SIGNAL SEL LD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 600V 30A DIN RAIL datasheet.pdf