AVX Corporation SA305E224MAR
SA305E224MAR picture photo
Mfg. Part Number
SA305E224MAR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.22UF 50V Z5U AXIAL
Datasheet Download
SA305E224MAR.pdf
Availability of SA305E224MAR
QUANTITY
SA305E224MAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SA305E224MAR
Internal Part NumberEIS-SA305E224MAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSpinGuard® SA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature10°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.150" Dia x 0.290" L (3.81mm x 7.37mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA305E224MAR
Related LinksSA305E, SA305E224MAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA305E224MAR Details Description
Related parts for SA305E224MAR
RES SMD 294 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC VREF SERIES/SHUNT 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 2.4 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 16V X5R 0603 datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 6SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT PIN SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PNL MNT PIN CRIMP datasheet.pdf
DIN-SIGNAL B064FR-4 5C1-2 datasheet.pdf
ELECTRONIC HOUSING PCB INSERTION datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 26POS STRGHT PIN datasheet.pdf