AVX Corporation SA305E334ZAA
SA305E334ZAA picture photo
Mfg. Part Number
SA305E334ZAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.33UF 50V Z5U AXIAL
Datasheet Download
SA305E334ZAA.pdf
Availability of SA305E334ZAA
QUANTITY
SA305E334ZAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SA305E334ZAA
Internal Part NumberEIS-SA305E334ZAA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSpinGuard® SA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.33µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature10°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.150" Dia x 0.290" L (3.81mm x 7.37mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA305E334ZAA
Related LinksSA305E, SA305E334ZAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA305E334ZAA Details Description
Related parts for SA305E334ZAA
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 44MQFP datasheet.pdf
RES SMD 14.3 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CABLE 20COND 16AWG SLATE 100' datasheet.pdf
CONN DIP 64POS .1" X .1" GOLD datasheet.pdf
CABLE PATCH CAT5E BLACK 3' datasheet.pdf
LCD MOD CHAR 1X12 Y/G TRANSFL datasheet.pdf
WRENCH COMBINATION 19MM 9.06" datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 4A 16 MOHM TH datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4500K 2SMD datasheet.pdf
Connector Socket 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 2.69A 50 MOHM datasheet.pdf