AVX Corporation SA305E334ZAA
SA305E334ZAA picture photo
Mfg. Part Number
SA305E334ZAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.33UF 50V Z5U AXIAL
Datasheet Download
SA305E334ZAA.pdf
Availability of SA305E334ZAA
QUANTITY
SA305E334ZAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SA305E334ZAA
Internal Part NumberEIS-SA305E334ZAA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSpinGuard® SA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.33µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature10°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.150" Dia x 0.290" L (3.81mm x 7.37mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA305E334ZAA
Related LinksSA305E, SA305E334ZAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA305E334ZAA Details Description
Related parts for SA305E334ZAA
BOARD DEMO PICDEM FOR 16C781/782 datasheet.pdf
CAP FILM 0.018UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 0.02% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SPACER W/DECIMAL POINT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
BOX PLSTC GRAY/CLR 6.5"LX6.72"W datasheet.pdf
TERM BLOCK 5.00MM 17POS datasheet.pdf
RES 619K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 300MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf