Vishay Semiconductor/Diodes Division SA36CAHE3/54
SA36CAHE3/54 picture photo
Mfg. Part Number
SA36CAHE3/54
Brief Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC DO204AC
Datasheet Download
SA36CAHE3/54.pdf
Availability of SA36CAHE3/54
QUANTITY
SA36CAHE3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of SA36CAHE3/54
Internal Part NumberEIS-SA36CAHE3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)36V
Voltage - Breakdown (Min)40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp58.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)8.6A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA36CAHE3/54
Related LinksSA36CA, SA36CAHE3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SA36CAHE3/54 Details Description
Related parts for SA36CAHE3/54
DIODE GEN PURP 200V 5A P600 datasheet.pdf
CAP ALUM 22000UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
HDR STR DR .100 GDP SMT datasheet.pdf
HM2SC11B-MPACS SHIELD COVERS datasheet.pdf
CONN ADAPT PLUG-PLUG SMB 50 OHM datasheet.pdf
CONN HEADER BP 240POS 16COL GOLD datasheet.pdf
RES 270K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 1M OHM 0.05W SMD datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 1.5A 120 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 24PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf