Vishay Semiconductor/Diodes Division SA36CAHE3/54
SA36CAHE3/54 picture photo
Mfg. Part Number
SA36CAHE3/54
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC DO204AC
Datasheet Download
SA36CAHE3/54.pdf
Availability of SA36CAHE3/54
QUANTITY
SA36CAHE3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of SA36CAHE3/54
Internal Part NumberEIS-SA36CAHE3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)36V
Voltage - Breakdown (Min)40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp58.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)8.6A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AC, DO-15, Axial
Supplier Device PackageDO-204AC (DO-15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA36CAHE3/54
Related LinksSA36CA, SA36CAHE3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SA36CAHE3/54 Details Description
Related parts for SA36CAHE3/54
JUMPER-H1505TR/A3048S/H1505TR10" datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
CAP CER 680PF 3KV RADIAL datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 200MW MINI3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES CHAS MNT 5K OHM 1% 10W datasheet.pdf
RES 430K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
750 TB SOCKET WF RA datasheet.pdf
04 MODII HDR SRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
CAP FILM 820 NF 5% 1250VDC RAD datasheet.pdf