Kingbright SA40-18GWA
SA40-18GWA picture photo
Mfg. Part Number
SA40-18GWA
Manufacturer
Product Category
Display Modules - LED Character and Numeric
Brief Description
DISPLAY 565NM GRN NUMERIC 0.4"
Datasheet Download
SA40-18GWA.pdf
Availability of SA40-18GWA
QUANTITY
SA40-18GWA Order Process
Ship out your order
Specifications of SA40-18GWA
Internal Part NumberEIS-SA40-18GWA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package6
Category Optoelectronics
FamilyDisplay Modules - LED Character and Numeric
Series-
Number of Characters1
Size / Dimension4.803" H x 3.543" W x 0.591" D (122.00mm x 90.00mm x 15.00mm)
Digit/Alpha Size3.98" (101.20mm)
Display Type7-Segment
Common PinCommon Anode
ColorGreen
Voltage - Forward (Vf) (Typ)8.8V
Current - Test20mA
Millicandela Rating36mcd
Wavelength - Peak565nm
Power Dissipation (Max)500mW
Package / Case10-DIP (4.210", 107.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA40-18GWA
Related LinksSA40-, SA40-18GWA Datasheet, Kingbright Distributor
SA40-18GWA Details Description
Related parts for SA40-18GWA
FIXED IND 270NH 180MA 750 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 300MA 1.1 OHM datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 18V datasheet.pdf
IC GATE OR/NOR QUINT 28-PLCC datasheet.pdf
TVS DIODE 256VWM 414VC SMB datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 8MM BLACK datasheet.pdf
CONN HEADER SPRING 17POS SLD CUP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CAP POLY 15UF 20% 16V SMD datasheet.pdf