AVX Corporation SA401A472FAA
SA401A472FAA picture photo
Mfg. Part Number
SA401A472FAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4700PF 100V NP0 AXIAL
Datasheet Download
SA401A472FAA.pdf
Availability of SA401A472FAA
QUANTITY
SA401A472FAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SA401A472FAA
Internal Part NumberEIS-SA401A472FAA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSpinGuard® SA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.150" Dia x 0.400" L (3.81mm x 10.16mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA401A472FAA
Related LinksSA401A, SA401A472FAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA401A472FAA Details Description
Related parts for SA401A472FAA
CAP TRIMMER 1-3PF 100V TH datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 170MA 3.5 OHM TH datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V LVDS HIGH 20PPM datasheet.pdf
CONN HDR 80POS W/POSTS SMD datasheet.pdf
KK RPC 100 HDR FRLK RTAN 03 CKT datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.2A TSOT23-5 datasheet.pdf
IC MCU 128KB RAM 236FBGA datasheet.pdf
680UF 385V 35X50MM 85C 5000H datasheet.pdf