AVX Corporation SA401A682JAA
SA401A682JAA picture photo
Mfg. Part Number
SA401A682JAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 6800PF 100V NP0 AXIAL
Datasheet Download
SA401A682JAA.pdf
Availability of SA401A682JAA
QUANTITY
SA401A682JAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SA401A682JAA
Internal Part NumberEIS-SA401A682JAA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSpinGuard® SA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6800pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.150" Dia x 0.400" L (3.81mm x 10.16mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA401A682JAA
Related LinksSA401A, SA401A682JAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA401A682JAA Details Description
Related parts for SA401A682JAA
CONN EDGECARD 390POS .030 METAL datasheet.pdf
CONN SPRING 47POS SNGL .315 SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PANEL MNT W/SCKT datasheet.pdf
LED ARRAY NEUTRAL WHITE 440LM datasheet.pdf
FUSE FST 1KVDC BOLT DWN SOLAR 4A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
RES 3.16K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS INLINE W/PIN datasheet.pdf
HEX STANDOFF M2 NYLON 36MM datasheet.pdf
IC SRAM 4M 256X16 44-SOJ datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:4 40MHZ 16TSSOP datasheet.pdf
CRYSTAL 52.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf