AVX Corporation SA401A682JAA
SA401A682JAA picture photo
Mfg. Part Number
SA401A682JAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 6800PF 100V NP0 AXIAL
Datasheet Download
SA401A682JAA.pdf
Availability of SA401A682JAA
QUANTITY
SA401A682JAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SA401A682JAA
Internal Part NumberEIS-SA401A682JAA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSpinGuard® SA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6800pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.150" Dia x 0.400" L (3.81mm x 10.16mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA401A682JAA
Related LinksSA401A, SA401A682JAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA401A682JAA Details Description
Related parts for SA401A682JAA
RES SMD 1.5KOHM 0.02% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 datasheet.pdf
GDT 150V 20% 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 0.15UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.74K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OSC TCXO 20.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf