AVX Corporation SA405C224JAA
SA405C224JAA picture photo
Mfg. Part Number
SA405C224JAA
Brief Description
CAP CER 0.22UF 50V X7R AXIAL
Datasheet Download
SA405C224JAA.pdf
Availability of SA405C224JAA
QUANTITY
SA405C224JAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SA405C224JAA
Internal Part NumberEIS-SA405C224JAA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package5,000
SeriesSpinGuard® SA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.150" Dia x 0.400" L (3.81mm x 10.16mm)
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA405C224JAA
Related LinksSA405C, SA405C224JAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA405C224JAA Details Description
Related parts for SA405C224JAA
SIDACTOR 4CHP 25/50V 400A MS-013 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
SWITCH SLOTTED OPT W/WIRE LEADS datasheet.pdf
CABLE ASSY,2.5BAY,SM DUAL,9 M1 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 5% 1W 1218 datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 40.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 301 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
BONDING SCREW GREEN 4 PK. datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf