AVX Corporation SA405C334KAR
SA405C334KAR picture photo
Mfg. Part Number
SA405C334KAR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.33UF 50V X7R AXIAL
Datasheet Download
SA405C334KAR.pdf
Availability of SA405C334KAR
QUANTITY
SA405C334KAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SA405C334KAR
Internal Part NumberEIS-SA405C334KAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSpinGuard® SA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.33µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.150" Dia x 0.400" L (3.81mm x 10.16mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA405C334KAR
Related LinksSA405C, SA405C334KAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA405C334KAR Details Description
Related parts for SA405C334KAR
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
RES 298K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 50W datasheet.pdf
HD RA TH datasheet.pdf
MODULE XFRMR datasheet.pdf
CAP CER 150PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf