Kingbright SA43-11GWA
SA43-11GWA picture photo
Mfg. Part Number
SA43-11GWA
Manufacturer
Product Category
Display Modules - LED Character and Numeric
Brief Description
DISPLAY 565NM GRN NUMERIC 0.43"
Datasheet Download
SA43-11GWA.pdf
Availability of SA43-11GWA
QUANTITY
SA43-11GWA Order Process
Ship out your order
Specifications of SA43-11GWA
Internal Part NumberEIS-SA43-11GWA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package26
Category Optoelectronics
FamilyDisplay Modules - LED Character and Numeric
Series-
Number of Characters1
Size / Dimension0.748" H x 0.496" W x 0.310" D (19.00mm x 12.60mm x 7.87mm)
Digit/Alpha Size0.43" (10.92mm)
Display Type7-Segment
Common PinCommon Anode
ColorGreen
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2.2V
Current - Test20mA
Millicandela Rating10mcd
Wavelength - Peak565nm
Power Dissipation (Max)62.5mW
Package / Case14-DIP (0.300", 7.62mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA43-11GWA
Related LinksSA43-, SA43-11GWA Datasheet, Kingbright Distributor
SA43-11GWA Details Description
Related parts for SA43-11GWA
IC OPAMP JFET 1MHZ 14SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 100POS DUAL 2MM T/H datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 680PF 100V NP0 1210 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS R/A 7.5MM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 15POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
MICRO 25C S 48" WHT FLOAT datasheet.pdf
KEY REPLACE #51128 MINI B P.S. datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 0.1A UMT3F datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 5% 2500VDC RAD datasheet.pdf