Vishay Semiconductor/Diodes Division SA45-E3/54
SA45-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
SA45-E3/54
Brief Description
TVS DIODE 45VWM 80.3VC DO204AC
Datasheet Download
SA45-E3/54.pdf
Availability of SA45-E3/54
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SA45-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of SA45-E3/54
Internal Part NumberEIS-SA45-E3/54
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)45V
Voltage - Breakdown (Min)50V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp80.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)6.2A
Power - Peak Pulse500W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA45-E3/54
Related LinksSA45-, SA45-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SA45-E3/54 Details Description
Related parts for SA45-E3/54
RES SMD 75K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 0.012UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
IC OSC SILICON 5MHZ 8-MSOP datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 3500K 2SMD datasheet.pdf
IC BATT CHRG MGMT LI-ION 49DSBGA datasheet.pdf
LED 7-SEG 3DIGIT GRN 0.56" CA datasheet.pdf
RES 604 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 82K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 49POS HL LOW P datasheet.pdf
AC/DC datasheet.pdf
BRANCH TEE datasheet.pdf
CAP FILM 3UF 5% 1200VDC RADIAL datasheet.pdf