Vishay Semiconductor/Diodes Division SA45CA-E3/54
SA45CA-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
SA45CA-E3/54
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 45VWM 72.7VC DO204AC
Datasheet Download
SA45CA-E3/54.pdf
Availability of SA45CA-E3/54
QUANTITY
SA45CA-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of SA45CA-E3/54
Internal Part NumberEIS-SA45CA-E3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)45V
Voltage - Breakdown (Min)50V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp72.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)6.9A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AC, DO-15, Axial
Supplier Device PackageDO-204AC (DO-15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA45CA-E3/54
Related LinksSA45CA, SA45CA-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SA45CA-E3/54 Details Description
Related parts for SA45CA-E3/54
CONN HEADER 23POS 1MM SMD TIN datasheet.pdf
CABLE SPEAKER 2COND 18AWG 1000' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC TXRX datasheet.pdf
LED IND LIGHT YLW 24V SNAP FIT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 31POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 174 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 30A TO247AC datasheet.pdf