Vishay Semiconductor/Diodes Division SA48A-E3/73
SA48A-E3/73 picture photo
Mfg. Part Number
SA48A-E3/73
Brief Description
TVS DIODE 48VWM 77.4VC DO204AC
Datasheet Download
SA48A-E3/73.pdf
Availability of SA48A-E3/73
QUANTITY
SA48A-E3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of SA48A-E3/73
Internal Part NumberEIS-SA48A-E3/73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)48V
Voltage - Breakdown (Min)53.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp77.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)6.5A
Power - Peak Pulse500W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA48A-E3/73
Related LinksSA48A, SA48A-E3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SA48A-E3/73 Details Description
Related parts for SA48A-E3/73
IC DECODER/DRVR BCD-DEC 16-DIP datasheet.pdf
IC 8051 MCU 8K FLASH 11MLP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC COMPARATOR OD 16-DIP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS 90DEG 3.5MM datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 600MA 220 MOHM datasheet.pdf
IC FLASH 32GBIT 48TSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 18SKT CRIMP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 120V datasheet.pdf