Vishay Semiconductor/Diodes Division SA54A-E3/54
SA54A-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
SA54A-E3/54
Brief Description
TVS DIODE 54VWM 87.1VC DO204AC
Datasheet Download
SA54A-E3/54.pdf
Availability of SA54A-E3/54
QUANTITY
SA54A-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of SA54A-E3/54
Internal Part NumberEIS-SA54A-E3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)54V
Voltage - Breakdown (Min)60V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp87.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)5.7A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA54A-E3/54
Related LinksSA54A, SA54A-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SA54A-E3/54 Details Description
Related parts for SA54A-E3/54
IC SUPERVISOR CPU 16K EE 14TSSOP datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
IC LCD/CAM EMI FILTER 8CH 16DFN datasheet.pdf
LAPPING FILM ALUM OXIDE 4" DIA datasheet.pdf
CONN HDR SHDR R/A GOLD 12POS datasheet.pdf
RES 475 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC HOT SWAP CONTROL DUAL 24QFN datasheet.pdf
SPLIT BOLT ALUM 4/0 STR #6 STR A datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
24VDC 0.8 AMP WA PS datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 120W datasheet.pdf