Kingbright SA56-11SYKWA
SA56-11SYKWA picture photo
Mfg. Part Number
SA56-11SYKWA
Manufacturer
Product Category
Display Modules - LED Character and Numeric
Brief Description
DISPLAY 590NM YLW 1DIG 0.56 TH
Datasheet Download
SA56-11SYKWA.pdf
Availability of SA56-11SYKWA
QUANTITY
SA56-11SYKWA Order Process
Ship out your order
Specifications of SA56-11SYKWA
Internal Part NumberEIS-SA56-11SYKWA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Optoelectronics
FamilyDisplay Modules - LED Character and Numeric
Series-
Number of Characters1
Size / Dimension0.750" H x 0.500" W x 0.315" D (19.05mm x 12.70mm x 8.00mm)
Digit/Alpha Size0.56" (14.22mm)
Display Type7-Segment
Common PinCommon Anode
ColorYellow
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2V
Current - Test20mA
Millicandela Rating160mcd
Wavelength - Peak590nm
Power Dissipation (Max)75mW
Package / Case10-DIP (0.600", 15.24mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA56-11SYKWA
Related LinksSA56-1, SA56-11SYKWA Datasheet, Kingbright Distributor
SA56-11SYKWA Details Description
Related parts for SA56-11SYKWA
CONV DC/DC 3.3VIN ADJOUT 6A SMD datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK 7MM HORZ 7POS PCB datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20V 10% 2812 datasheet.pdf
TVS DIODE 20VWM 32.4VC SMA datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 75.000MHZ PECL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 1A SJP datasheet.pdf