Kingbright SA56-21GWA
SA56-21GWA picture photo
Mfg. Part Number
SA56-21GWA
Manufacturer
Product Category
Display Modules - LED Character and Numeric
Brief Description
DISPLAY 565NM GRN NUMERIC 0.56"
Datasheet Download
SA56-21GWA.pdf
Availability of SA56-21GWA
QUANTITY
SA56-21GWA Order Process
Ship out your order
Specifications of SA56-21GWA
Internal Part NumberEIS-SA56-21GWA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelSx56-11x.sldprtSx56-11x.proSx56-11x.igsSx56-11x.stp
Standard Package40
Category Optoelectronics
FamilyDisplay Modules - LED Character and Numeric
Series-
Number of Characters1
Size / Dimension0.750" H x 0.500" W x 0.315" D (19.05mm x 12.70mm x 8.00mm)
Digit/Alpha Size0.56" (14.22mm)
Display Type7-Segment
Common PinCommon Anode
ColorGreen
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2.2V
Current - Test20mA
Millicandela Rating11mcd
Wavelength - Peak565nm
Power Dissipation (Max)62.5mW
Package / Case10-DIP (0.600", 15.24mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA56-21GWA
Related LinksSA56-, SA56-21GWA Datasheet, Kingbright Distributor
SA56-21GWA Details Description
Related parts for SA56-21GWA
RES 24 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf